AK Parti Sözcüsü Çelik’ten CHP’ye “Libya” eleştirisi

0
7 views

​Hazine ve Maliye Bakanı’nın da Libya’ya gitmesini eleştiren CHP Sözcüsüne yanıt, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi.

Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın Türkiye heyetinin Libya gezisi ile ilgili yaptığı açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çelik, CHP sözcüsü yine zihniyetlerinin tarih ve siyaset dışı bir yerde durduğunu gösteren bir açıklama yaptığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“CHP sözcüsü, Libya’ya giden Türk heyeti hakkında “Libya’ya Hazine ve Maliye Bakanı’nın da gitmesinin nedenini çok fazla anlayabilmiş vaziyette değiliz” demiş. Türkiye’nin kapsamlı bir heyetle Libya’ya gitmesini, heyette Hazine ve Maliye Bakanımız Sn Berat Albayrak’ın da olmasını, meseleye “Ankara’nın gözüyle” bakan herkes anlar. “Başka başkentlerin gözlüğüyle” bakanlar ise anlamazlar. Başka başkentlerin gözlüğüyle bakıyorlar. O yüzden CHP yetkilisi çıkıp “Hafter makul ve seküler birisi, Serrac ise cihatçı” diyor. Meşru hükümetin başı ve Türkiye’nin dostu Serrac’ı düşman, darbeci Hafter’i dost ilan ediyorlar. Bu argümanın hangi başkentin tezi olduğu çok açık.

Öztrak’ın, eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın yayınlayacağı kitaba ilişkin ifadelerine de tepki gösteren Çelik, “CHP sözcüsü, ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’un sözlerini esas alarak hükümetimize sorular soruyor. CHP, Bolton’ın, kendisini görevden alan Trump’tan intikam almak için yazdıklarını, hükümetimize soru olarak yöneltiyor. CHP yöneticilerinin sürekli başka başkentlerin tezlerine yaslanarak kendi hükümetlerine karşı tutum almaları bir parti politikası haline geldi. Ekonomi ve dış politika konusunda kendilerine has bir soruları yok, başka gözlüklerle sorulmuş soruları “tercüme” etmekle meşguller.” dedi.

Libya’ya giden Türk heyetinin kapsamı meseleye Ankara’nın gözüyle bakanlar ve Libyalı kardeşlerimiz için son derece anlamlı diyen Çelik, “Hafter’e destek veren başkentler ve CHP yöneticileri için ise anlaşılması güç bir durum. Mesele budur. Türkiye’nin kapsamlı bir heyetle Libya’ya gitmesi, sömürgecilere karşı Libyalı kardeşlerimizden yana kardeşçe bir tutumdur. Hazine ve Maliye Bakanımız Sn Berat Albayrak’ın o heyette olması Libyalı kardeşlerimizi memnun etmiş, CHP’yi rahatsız etmiştir.” ifadelerini kulandı.

Ekonomi ve dış politika başta olmak üzere tüm alanlarda meselelere “Ankara’nın gözüyle” bakan siyasetleri pekiştireceklerini dile getiren Çelik, Başka başkentlerin gözüyle bakarak ülkeye istikamet çizmeye çalışanlara fırsat vermeyeceklerine vurgu yaptı. 

Bir Cevap Yazın