Bakan Pakdemirli: “Bursa’daki afette 25 bin 650 dekar alan zarar gördü”

0
6 views

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Bursa’nın Kestel ilçesinde selden etkilenen bölgede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile incelemelerde bulundu.

Burada yaptığı açıklamada olayda hayatını kaybedenler için Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Bakan Pakdemirli, “Bakanlığımızın ilgili ekipleriyle ilk saatlerden itibaren koordinasyonu kurduk. Devletin tüm kurumları burada. Bakanlığımıza ait Bakan Yardımcımız, Devlet Su İşleri Genel Müdürümüz, il müdürlerimiz herkes sahada.” dedi.

Üzücü bir durumda bazı şeyleri konuşmanın biraz erken olacağını dile getiren Pakdemirli, “Özellikle orman köyleri kapsamında olan ve zarar gören köylerimizle alakalı da 1 milyon liraya yakın bir destek ayarladık, getirdik. Bugün itibarıyla 26 ekip 52 kişi tarımsal hasarın çıkartılması ve tespitiyle alakalı çalışmalarına devam ediyorlar. Şu anda görünen o ki 5 ilçe, 43 köy ve 25 bin 650 dekar alan zarar görmüş gözüküyor. 17 küçükbaş hayvanımız telef olmuş. 58 de arılı kovanımız telef olmuş gözüküyor. Burada ağırlıklı hasar daha çok tarım arazilerinde.” diye konuştu.

Gerekli teçhizat, makine ve ekipman ile insan desteğinin sağlandığını ifade eden ve meteorolojik uyarılara dikkat edilmesinin önemine vurgu yapan Bakan Pakdemirli, “Meteoroloji olarak zamanında ve yerli yerinde uyarıların hepsini yaptık. Özellikle dere yataklarına asla ve asla bir yerleşim düşünmememiz gerekiyor. Memleketin dört bir tarafında dere yataklarında hala riskli bölgelerde vatandaşlarımız var. Sonucu ne yazık ki hepimizi üzecek şekilde neticeleniyor. Asla ve asla dere yataklarında yerleşim veya baraka şeklinde bir şey yapmamamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Pakdemirli, “Tabi ki il ve ilçe müdürlüklerimiz gerekli çalışmaları yapıyorlar. Valiliklerimizin bildirmesiyle gerekli kurumlarımıza, Cumhurbaşkanlığı İdari İşlerimize de buradaki hasar tespitlere de günü geldiğinde bildirilecektir. Bunların tabi biraz zaman aldığını söylemek isterim. Bunlar ciddi bir miktardır, biraz zaman alıyor ama özellikle il ve ilçe müdürlüklerimizin yaptığı tespitler kapsamında da Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borcunu ertelemek veya taksitlendirmek isteyen vatandaşlarımız için bu imkanın var olduğunu söyleyelim. Devlet Su İşlerinin ekipleri de burada çalışıyor, Genel Müdürümüz de burada. İnşallah yaraların en hızlı şekilde sarılmasını temenni etmek amacıyla devletimizin başta iki bakanı, tüm kurumlarımız burada çalışıyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın