Batmanlı şehir içi minibüsçüleri yüzde 50 kısıtlamasının kaldırılmasına sevindi

0
7 views

​Yeni tip Coronavirus tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 aydır uygulanan şehir içi toplu taşıma araçlarındaki yüzde 50 uygulaması, 1 Haziran itibari ile yürürlükten kaldırıldı.

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen yeni genelgeye göre, şehir içi toplu taşıma araçları ve personel servislerine, araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimat sonlandırıldı.

Türkiye genelinde olduğu gibi Batman’da da 1 Haziran itibari ile Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında şehir içi minibüslerde koltuk sayısı kadar yolcu alma izni geldi.

Sosyal mesafeyi korumak ve virüsün yayılmasını minimum seviyeye indirmek için alınan kararın olumlu olduğunu ifade eden Batman şehir içi minibüs şoförleri, Belediye otobüslerinde ayakta yolcu alma uygulamasından, şehir içi minibüsçülerinin de faydalanmasını istediler.

“Bir hafta öncesine kadar araçlarımızın yarısı çalışmıyordu”

Üç aya yakın devam eden yüzde elli yolcu kısıtlamasının kaldırılmasına çok sevindiklerini belirten İpragaz durağı Yöneticisi İbrahim Kaya, “Bir hafta öncesine kadar araçlarımızın yarısı çalışmıyordu. Çalışan dolmuşlarımız da zararına çalışıyordu. Bu durum üç aya yakın sürdü. Şoförlerimiz kazanamadıklarından dolayı sigortalarını bile yatıramıyorlardı. Bu nedenle ceza alan çok arkadaşımız oldu. 1 Haziran itibari ile yolcu kontenjanın 14 de çıkması bizi bir nebze de olsa sevindirdi. Kontenjanın yükselmesi şoför, yakıt ve sigorta masraflarımız için çok iyi oldu. Kar etmesek de masraflarımız çıkıyor. Araçlarımızın günlük temizlikleri yapılıyor. Şoförlerimiz araç başında maskelerini taktıkları gibi maskesiz yolcu alınmıyor.” diye konuştu.

video

“14 koltuk sayısına göre yolcu alıyoruz”

Zarar ettikleri dönemi geride bırakmanın sevincinde olduğunu aktaran Şoför Rıdvan Çelik, “Coronavirus’ten dolayı arabalarımız üç aya yakındır zararına çalıştı. Şoförler bu süreçte masraflarını karşılayamadıklarından sigortalarını bile yatıramıyorlardı. Durağımızda 46 arabamızdan yarısı çalışıyordu. Çalışan arabalar da 7 yolcu kısıtlaması nedeniyle fazla yolcu alamıyorlardı. Bir hafta önce yolcu sayımız 14 de çıkarıldı. Tabi bu durumda da kar edemediğimiz gibi ne kar ne zarar, başa baş gidiyor. Kısıtlamalar nedeniyle maskesiz yolcu almıyoruz. 14 koltuk sayısına göre yolcu alıyoruz. Fazla yolcu alındığı zaman trafik ceza yazıyor. Öbür türlü de sıcağın altında bekleyen yolcularımız mağdur oluyor.” dedi

“Artık yolcuların tıka basa yığıldığı dönem bitti”

Çelik, “Araçlarımızın her akşam genel temizliği yapılıp dezenfekte ediliyor. Artık yolcuların tıka basa yığıldığı dönem bitti. Çünkü hastalıktan dolayı vatandaşlar da binmiyor artık. Şu anda belediyelerde ayakta yolcu alınıyor. Bizde de ayakta yolcu alınması bizi bir nebze de olsa rahatlardı. En azından ayakta 5 yolcu alınsaydı 19 yolcuyla iyi olurdu. Yolda almadığımız yolcular da bize tepki gösteriyor. Bu salgın hastalık en kısa zaman da biter inşallah.” temennisinde bulundu.

“Tedbirler gereği temizliğe önem veriyoruz”

Bir başka minibüs Şoförü Ekrem Gökalp, “İki aydan fazladır 7 yolcuyla alabiliyorduk. Bu zaman içerisinde çok zarar ettik. Zarar edildiğinden dolayı arkadaşlarımızın çoğu çalışmıyordu. Yolcu sayısının 14’de çıkarılması bir nebzede olsa bizi rahatlattı. Tedbirler gereği temizliğe önem veriyoruz ve yolcularımızı maskeli alıyoruz.” dedi.

Bir Cevap Yazın