Birlik Vakfı Batman Şube Başkanı: Milletimiz Ayasofya’da ibadet kararı bekliyor

0
29 views

Birlik Vakfı Batman Şube Başkanı Hamdullah Tüzün yazılı açıklama yaparak, devletin artık Ayasofya Camisi’ni ibadete açması gerektiğini belirtti.

Tarihi Ayasofya Camisinin, alınan bir kararla 24 Kasım 1934 tarihinde Bizans ve Osmanlı eserlerinin sergileneceği müzeye dönüştürüldüğünü anımsatan Tüzün, millete rağmen 86 yıl önce alınan bu kararın, millet tarafından hiçbir şekilde kabul görmediğini söyledi.

Ezanı aslına iade eden devletin, artık Ayasofya Camisi’ni de ibadete açması gerektiğini ifade eden Tüzün, “Ayasofya bir Peygamber müjdesidir. Ayasofya, fetih hakkı, fethin sembolü ve fetih camisidir. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu millete emanet ettiği, bir İslam mülkü ve vasiyetidir. Ayasofya, 1453’ten 1934’e kadar İstanbul’umuzun, ulu ve baş camisidir. Ayasofya, Anadolu topraklarının İslamlaşmasının bir sonucu olarak cami olmuştur. İnancımızın ve zaferimizin sembolü olan Ayasofya Camisi’nin müze olarak kalması, fetih ruhunu söndürmek, çağ açıp, çağ kapatan zaferimizi toplumsal hafızadan silmektir. İstanbul’un işgal yılların da bile cami olarak kalan Ayasofya’nın, milli mücadeleyi kazanan bir millete kapatılmış olması, bağımsızlığımıza gölge düşürmektedir.” dedi.

Ayasofya’nın Çanakkale olduğunu vurgulayan Tüzün, “Ayasofya büyük taarruzdur. Ayasofya, millet olmanın ve millet olarak kalmanın teminatıdır. Küresel güçlerin, siyonizmin ve diğerlerinin bu topraklar üzerinde bir hesaplarının olduğunu artık biliyoruz. İslam alemine, tekrar bir Endülüs travması yaşatmak isteyenlere, Ayasofya Camisi ibadete açılarak cevap verilmelidir. Artık Ayasofya, ümmeti temsil eden bir cami haline getirilmelidir. Ayasofya Camisi, her daim milletimizin gündeminde olmuştur. Bu millet, ihtilallerden ve baskılardan kurtulduktan sonra, seçtiği kişilerden ilk olarak Ayasofya’nın ibadete açılmasını istemiştir. Bugün de yarın da bu talepten asla vazgeçilmeyecektir.” diye konuştu.

“Ayasofya’nın ibadete açılması siyasi bir tercih değil, hukuki bir zorunluluktur.” diyen Tüzün, şöyle devam etti: “O günlerde karar alıcılar, Ayasofya’nın müze kararını, hukuku zorlayarak almışlardır. Neden böyle bir kararın alındığı artık tarihçilerin ilgi alanına girmiştir. Milletimize büyük coşku yaşatacak olan Ayasofya Camisi’nin, ibadete açılma çalışmalarını desteklemektedir. Milletimizin de bütün kuruluşlarımızın da arzusu budur. Bu hayırlı kararında, Cumhurbaşkanımızın arkasında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”

Bir Cevap Yazın