Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: “Her yıl 300 bin konutun dönüşümünü hedefliyoruz”

0
6 views

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Malatya’da depremzedeler için yapımı devam eden konutlarda incelemelerde bulunmak üzere Malatya’ya geldi.

Helikopterle Pütürge ilçesine giderek Taşbaşı Mahallesindeki konutları inceleyen Bakan Kurum, daha sonra Kale ilçesi ve ardından Battalgazi ilçesi Gelincik tepesine geçerek burada yapılan örnek daireleri inceledi.

Yapılan incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Kurum, Her yıl 300 bin konutun dönüşümünü hedeflediklerini belirterek, 5 yılda acil öncelikli bir buçuk milyon konutun dönüşümünü sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

“İnşallah yıl sonuna kadar Pütürge’deki konutlarımızın teslimlerini yapacağız”

24 Ocak’ta Elâzığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğünde yaşanan depremle ilgili yapılan çalışmalara değinen Kurum, “Hem Elâzığ’da hem Malatya’da vatandaşımızın barınma ihtiyacı neyse bu ihtiyacı karşılamak adına ve köklü bir kentsel dönüşüm yapıyoruz. Şimdi Malatya’da 7 ayrı projede hem merkezlerde hem de kırsal alanlarda, köylerimizde projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda Malatya’da 4 bin 244 konutun yapım sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu süreçte 48 bin binada hasar tespit çalışmalarını gerçekleştirdik. Çok hızlı bir şekilde bu hasar tespit çalışmalarını yaptık ve 136 bin bağımsız bölümü içeren hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Bu çalışmalar sürerken de biz hızlı aksiyon almak adına yeni Malatya adına yapılacak tüm projeleri sahada başlatarak, vatandaşlarımıza söz verdiğimiz şekilde bir yıl içerisinde tüm konutları bitirme gayretine girdik ve fiilen de sahada yaklaşık 2 bin 400 konutun inşasına başladık. Şu an Pütürge’de inşaatlarımızın kabaları bitmek üzere. İnşallah yıl sonuna kadar Pütürge’deki konutlarımızın teslimlerini yapacağız. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle de açılışlarını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Kurum, “Gerçekleştireceğimiz bu projeler zemin artı 2-3, tarım köy uygulamalarında tek katlı, çelik yapılardan oluşan, yanında ahırının olduğu yöresel mimariye uygun bir şekilde tasarımlar. Bu tasarımlar çerçevesinde vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçları okul, cami, yeşil alan, yürüyüş yolu, bisiklet yolu gibi ihtiyaçlarını da içeren projeler olacak. İnşallah bittiğinde 2023’e giden yolda hem Malatya’mız hem de ilçelerinde çok önemli adımları atmış olacağız. Söz verdiğimiz şekilde de bu projelerimizi gerçekleştirmiş olacağız.” Diye konuştu.

Malatya’daki 678 sosyal konut projelerinin olduğunu hatırlatan Kurum, kuralarının önümüzdeki haftadan itibaren çekilip vatandaşlara teslim edeceklerini söyledi.

Sadece 81 ilde değil, ilçelerde de millet bahçesi projelerinin odluğuna dikkat çeken Kurum, “Malatya merkezde 56 bin metre karelik alanda Battalgazi ilçesinde Malatya Millet Bahçesi inşası gerçekleştiriyoruz. İnşallah yıl sonu gelmeden Millet bahçesi projesini de vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” dedi.

“Hedefimiz her yıl 300 bin konut dönüştürerek 5 yılda acil öncelikli bir buçuk milyon konutun dönüşümünü sağlamaktır”

Kurum, son olarak şunları söyledi: “Malatya’da yurt dışı kredilerle İller Bankası Genel Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımızın ortak yürüttüğü proje çerçevesinde 600 milyon liralık yatırımı Malatya’mıza kazandırıyoruz. Bunun da çalışmalarına bu yıl içerisinde başlayacağız. Hızlı bir şekilde bu projeleri tamamlamış olacağız. Bunun dışında Malatya’mızda uzun zamandır bekleyen bir kentsel dönüşüm çalışmamız vardı onun da ihalesini bu yıl içerisinde tamamlayacağız. Haziran ayı içerisinde ihalesi yapılmış olacak ve hızlı bir şekilde orada kentsel dönüşüm projelerini yapıyor olacağız. Hedefimiz her yıl 300 bin konut dönüştürerek 5 yılda acil öncelikli 1 buçuk milyon konutun dönüşümünü sağlamaktır. ‘Türkiye’nin her yerinde dönüşüm’ diyoruz. ‘Yerinde, gönüllü, hızlı’ diyoruz ve inşallah bu doğru örnekleri vatandaşlarımıza anlatmak suretiyle ülkemizdeki yapı stokunu kararlı bir şekilde yenilemiş olacağız.” 

Bir Cevap Yazın