Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 yılda 585 yeni baraj kazandırdıklarını açıkladı

0
11 views

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yusufeli Barajı 3 Milyonuncu Beton Dökümü, Bayburt Demirözü Sulaması, Rize Merkez ve Güneysu İlçeleri ve Taşlıdere Vadisi Islahı 5’inci Kısım Hizmete Alma Töreni’ne video konferans yöntemiyle katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, video konferans yöntemiyle katıldığı törende açıklamada bulunan Erdoğan, Rabbime, ülkeme ve milletime bu tür eserler kazandırmayı nasip ettiği için binlerce kez hamdediyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin son 18 yılında yapılan hizmetlere atıfta bulunan Erdoğan, “Ülkemizi kavgada, dövüşte, polemikte, küçük hesaplarda değil, hizmet siyasetinde yarışılan bir iklime taşımış olmayı en önemli başarımız olarak görüyoruz. Bu büyük değişimi kavrayamadığı için hala hizmet, eser, proje siyasetiyle değil, milletin ortak değerlerini istismarla ayakta kalmaya çalışanları tebessümle seyrediyoruz. Bunların da kem aletle kemalat olmayacağı gerçeğini bir an önce görmelerini diliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Milletin hayır duasını alacak eserler bırakmanın da nasip işi olduğunu dile getiren Erdoğan, “Dünya Coronavirus salgınının pençesinde kıvranırken, biz her biri kendi alanında çığır açacak eserlerin yükselişinin sevincini yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

Covid-19 salgınıyla yapılan başarılı mücadeleyi ve bu süreçte kazandırdıkları hizmetleri anlatan Erdoğan, ülkenin yıllarca Allah’ın bir lütfu olan sularının kontrolsüzce topraklarından akıp gitmesini seyrettiğini söyledi.

“18 yılda 585 yeni baraj ve 576 hidroelektrik santralini kazandırdık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tarım arazileri susuzluktan çatlarken, şehirlerde yaşayan insanlar susuzluktan kavrulurken, yağış dönemlerinde seller önüne gelen her şeyi alıp götürürken, velhasıl Türkiye’nin bileklerine geri kalmıştık prangası vurulmuşken, biz kendi insanımızın değerlerine savaş açanlarla uğraşıyorduk. Baraj inşası işte bu geri kalmışlıktan, özellikle kurtuluş mücadelesinin adeta sembolüydü. Rahmetli Adnan Menderes’in iktidara gelir gelmez önem ve öncelik verdiği konulardan birisi baraj inşası olmuştur. Aynı şeklinde rahmetli Demirel de yıllarca siyasetini baraj teması üzerine kurmuştur. Ağır sanayi mücadelesi ile gönüllerde taht kuran Erbakan Hoca’mızın gündeminde de bu konunun özel bir yeri vardır. Buna rağmen 2003 yılına geldiğinde Türkiye toplam 276 baraja ancak sahip olabilmişti. Biz 18 yılda bunun üzerine 585 yeni baraj ilave ettik. Yine 2003’ten önce ülkemiz toplam 105 adet suyun gücünü elektriğe dönüştüren hidroelektrik santrali inşa edilmişti. Biz 18 yılda 576 hidroelektrik santralini daha ülkemize kazandırdık. Göletlerimizin sayısı 228 iken, bunun üzerine 329 gölet daha ilave ettik. İçme suyu tesislerinin sayısı 84 iken, biz 247 ilave tesisi daha insanımızın hizmetine sunduk. Sulama ve taşkın koruma tesislerinin sayılarını da 2 kat artırdık. Böylece Türkiye’nin su potansiyelinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak büyük bir yatırım seferberliğini hayata geçirdik.”

Son olarak Yusufeli Barajı’nın tamamen yerli mühendislerin eseri olduğunun altını çizen Erdoğan, barajın yıllık ülke ekonomisine bir buçuk milyar lira katkı sunacağını belirtti. 

Bir Cevap Yazın