Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Darbeci Hafter gerçek yüzünü göstermiştir”

0
10 views

Darbeci Hafter’in gerçek yüzünü gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arama ve sondaj gibi işbirliğimizi ilerletmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile görüşmesinin ardından düzenlen ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, Libya’da darbeci Hafter’in kalleş saldırılarına rağmen Milli Mutabakat Hükümeti’nin salgın konusunda gerekli tedbirleri aldığını söyledi.

“Darbeci Hafter’i destekleyerek Libya’yı kan ve gözyaşına boğanları tarih yargılayacaktır.” diyen Erdoğan, “Libya’nın geleceğini sürekli tehdit altında tutan bir kişinin bu konuda masaya oturacak bir temsil kabiliyeti de olamaz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Libya Başbakanı Serrac ile Libya topraklarındaki iş birliği alanlarımızı genişletme hususunda görüş birliğine vardık. Doğu Akdeniz’deki doğal zenginliklerden faydalanmak üzere arama ve sondaj dahil iş birliğimizi ilerletmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Erdoğan, “Altını çizerek söylüyorum, Hafter’e boşuna darbeci demiyorum. Hafter gerçek yüzünü göstermiştir. Hafter’i bir kenara koymak mümkün değil gibi yaklaşım gösteren devlet başkanları ve temsilcileri var. Darbeci Hafter’i destekleyerek Libya’yı kan ve gözyaşına boğanları tarih yargılayacaktır.” diye konuştu.

Libya Başbakanı Sarrac ise “Bizim her zaman askerin despotizm tavrına karşı sert bir tutumumuz olmuştur. Bu konuda ben Türkiye’ye de teşekkür etmek isterim. Sizler her zaman yanımızda olduğunuz. Bu mücadelemizde asla adım atmayacağız. Hafter’in meşru davranmadığını da bilmekteyiz. Hiçbir zaman müzakere tanımayacağız. Masum insanları öldürenlerin alması gereken cezalar olacağını da belirtmek isterim.” dedi.

Bir Cevap Yazın