Erdoğan’dan Dünya Mülteciler Günü mesajı

0
6 views

​20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Twitter’ten paylaşımda bulunan Erdoğan, “Türkiye olarak tüm mazlum ve mağdurların uluslararası alandaki sesi olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla sosyal medya hesabı Twitter adresinden, “Türkiye olarak inancına, diline, kökenine bakmadan tüm mazlum ve mağdurlara sahip çıkmayı, onların uluslararası alandaki sesi olmayı sürdüreceğiz.” paylaşımında bulundu.

“20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde topraklarından zorla alıkonulan mülteci kardeşlerimi ülkem ve milletim adına selamlıyorum.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adaleti, güvenliği, hakça ve adil paylaşımı hakim kılmadıkça hiçbirimiz refah ve güven içerisinde olamayız. 79,5 milyon insanın zorla yerlerinden edildiği dünyamızda sorunlarımıza sırtımızı dönerek, gözlerimizi kapatıp, kulaklarımızı tıkayarak hiçbir çözüm bulamayız. Her alanda olduğu gibi, mülteci sorununun çözümünde de işbirliğiyle hareket etmeli, tüm dünyanın refah ve güvenliği için elimizi taşın altına koymalıyız.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın milli gelire oranla en fazla insani yardımda bulunan ülkesi olarak etnik kimliğe, inancına, diline, kökenine bakmadan tüm mazlum ve mağdurlara sahip çıkmayı, uluslararası alanda onların sesi olmayı sürdüreceğimizi bir kez daha hatırlatıyor, zor şartlar altında hayat mücadelesi veren tüm mülteci kardeşlerimi ülkem ve milletim adına selamlıyorum.”

Paylaşımda, Türkiye’nin son 7 yıldır kesintisiz bir şekilde en çok mülteci barındıran ülke konumunda olduğuna vurgu yapıldı.

4 milyon sığınmacı sayısı olduğu belirtilen paylaşımda, mültecilerden 72 milyon 393 bin 212’ne poliklinik hizmeti verildiği, 2 milyon 488 bin 456 yatan hastanın tedavi edildiği, 569 bin 956 doğum yaşandığı, 793 bin 13 sığınmacının da eğitim öğretime dahil edildiği bilgilerine yer verildi.

Eğitim sistemine uyumu sağlamak amacıyla uyum sınıflarının oluşturulduğu ifade edilen paylaşımda, Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde 1 milyon 539 bin 785 kursiyere eğitim verildiği bilgisi de paylaşıldı. Recep Tayyip Erdoğan✔@RTErdogan

Türkiye olarak inancına, diline, kökenine bakmadan tüm mazlum ve mağdurlara sahip çıkmayı, onların uluslararası alandaki sesi olmayı sürdüreceğiz.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde topraklarından zorla alıkonulan mülteci kardeşlerimi ülkem ve milletim adına selamlıyorum.

View image on Twitter

21.6KTwitter Ads info and privacy11.4K people are talking about this

Bir Cevap Yazın