Gürbulak Sınır Kapısı’nın açılışına sevinen ihracatçılar kurban kesti

0
5 views

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Yönetim Kurulu üyeleri, yeniden ticari geçişlere açılan Gürbulak Sınır Kapısı’nda kurban keserek dua etti.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı’nın ticari giriş çıkışlara açılmasına sevinen DAİB Yönetim Kurulu üyeleri, sınır kapısı önünde kurban keserek dua etti.

Türkiye’nin İran’a açılan sınır kapılarından Gürbulak Sınır Kapısı, Covid-19 tedbirleri kapsamında 23 Şubat’ta tek yönlü araç, eşya ve yolcu girişlerine kapatılmıştı.

DAİB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Kuba, sınır kapısının yeniden açılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Türkiye’de 4 Mart 1937’de kurulan ilk ihracatçılar birliği olduklarını belirten Mehmet Zeki Kuba, birlik olarak 2019 yılında bir milyar 850 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kuba, “Ağrı’nın ihracatı 2019’da 2018 yılına göre yüzde 16,10 artarak yaklaşık 27,6 milyon dolar oldu. Şimdi Covid-19’la mücadelede gelinen normalleşme süreciyle ihracatımız daha da artacak. Sınır kapımız çok şükür açıldı. Buradan başta Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan olmak üzere devlet yetkililerimize çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bir Cevap Yazın