Hâkim ve savcı adaylarının eğitimleri 15 Ekim’de tamamlanacak

0
6 views

Covid-19 salgını nedeniyle örgün eğitimlerin ertelendiği ve sadece uzaktan eğitimlerin devam ettiği Türkiye Adalet Akademisinde, hakim ve savcı adaylarının örgün eğitimleri 15 Haziran itibariyle yeniden başladı.

Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen hâkim ve savcı adaylarının eğitimleri Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyelerince uygun görülen standartlar çerçevesinde yeniden planlandı. 15 Haziran tarihinde başlayan eğitimlerin 15 Ekim tarihinde tamamlanacağı bildirildi.

Eğitim dört ay sürecek

12 Mart tarihinde ara verilen eğitimlere uzaktan eğitim modeli ile devam edildi. Türkiye Adalet Akademisi canlı dersler ve eğitim videolarıyla eğitimleri sürdürmüştü. Uzaktan eğitim modeliyle 92 saat ders yapıldı.

15 Haziran itibariyle başlayan eğitimlerde 167 hâkim aday ve 102 savcı adayı olarak toplamda 269 aday, 4 aylık eğitim alacak. Hakim ve savcı adayları her sınıfta 21 kişi olacak şekilde 13 farklı sınıfta ders alacak. Hazırlık eğitiminde ise 35 aday yer alacak.

15 Haziran ile 28 Temmuz arasında Türkiye Adalet Akademisinde örgün eğitim, 3 Ağustos ile 4 Eylül tarihleri arasında uzaktan eğitim ve 7 Eylül ile 15 Ekim 2020 tarihleri arasında ise örgün eğitim olmak üzere 4 aylık sürede hâkim ve savcı adaylarının eğitimleri tamamlanacak. Akademide görevli olan 3 daire başkanı ile 15 öğretim üyesi ile birlikte 84 öğretim görevlisi eğitimlerde görev alacağı kaydedildi.

Örgün verilecek eğitimlerde hâkim adaylarına Hukuk Mahkemeleri Uygulamaları, Hukuk Mahkemesinde Sık Karşılaşılan Davalar, Ceza Mahkemeleri Uygulamaları, Ceza Mahkemesinde Sık Karşılaşılan Davalar, Adalet Yönetimi, Kişisel Gelişim Dersleri olmak üzere 132 saat ders verilecek. Savcı adayları ise Savcılık Uygulamaları, Sık Karşılaşılan Davalar, Adalet Yönetimi Dersleri, Kişisel Gelişim Dersleri, Seminer Dersleri olmak üzere toplam 129 saat ders alacak. Hazırlık eğitimi sınıfında da Ceza Bölümü Dersleri, Hukuk Bölümü Dersleri, Adalet Yönetimi Dersleri, Kişisel Gelişim Dersleri olmak üzere 144 saat eğitim verileceği belirtildi.(

Bir Cevap Yazın