enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,4249
EURO
10,0100
ALTIN
490,74
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
34°C
Ankara
34°C
Açık
Cumartesi Açık
34°C
Pazar Az Bulutlu
34°C
Pazartesi Açık
34°C
Salı Sıcak
35°C

İçişleri Bakanlığından, Bakan Soylu’nun SBK uçağı ile uçtuğu haberlerine ilişkin açıklama

YAPILAN YAZILI AÇIKLAMADA, GAZETELERDE YER ALAN HABERLERİN HERHANGİ BİR BELGE VEYA SOMUT OLAY BİLGİSİ İÇERMEDİĞİ VURGULANIRKEN UÇAK KİRALAMA HADİSESİNİN; 2017 YILINDA ANKARA’DAKİ BİR SİVİL HAVACILIK ŞİRKETİNDEN ÜCRETİ MUKABİLİNDE YAPILMIŞ BİR UÇAK KİRALAMA İŞLEMİ OLDUĞU BELGESİYLE BİRLİKTE YAYINLANDI. UÇAK VEYA ARAÇ KİRALAMA ŞİRKETLERİNİN O AN MÜSAİT UÇAĞI OLMAMASI DURUMUNDA, BAŞKA BİR ŞİRKETTEN İKİNCİL KİRALAMA YAPARAK MÜŞTERİLERİN TALEBİNİ KARŞILADIĞI, SİVİL HAVACILIKTA SIKLIKLA RASTLANILAN VE BİLİNEN BİR DURUM OLDUĞU BELİRTİLEN AÇIKLAMADA, SÖĞÜT HAVACILIK FİRMASI, O AN MÜSAİT UÇAĞI OLMADIĞI İÇİN, BORAJET ADLI FİRMADAN DA UÇAK TEMİN EDEREK MÜŞTERİ TALEBİNİ KARŞILAMA YOLUNA GİTTİĞİ BİLDİRİLDİ. YAPILAN UÇUŞ HİZMETİ İSE SÜLEYMAN SOYLU’NUN SAHİBİ BULUNDUĞU İŞYERİ ADINA KESİLİRKEN FATURA BEDELİNİN YİNE KENDİ FİRMASINDAN ÖDENEREK SÜRECİN TAMAMLANDIĞI BELİRTİLDİ.

İçişleri Bakanlığından, Bakan Soylu’nun SBK uçağı ile uçtuğu haberlerine ilişkin açıklama
25.06.2021
0
A+
A-

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, bir gazetede çıkan “SBK Uçağı Kimleri Uçurdu?”, “Soylu, SBK Uçağı ile Kaç Kez Uçtu?” başlıklı haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, gazetelerde yer alan haberlerin herhangi bir belge veya somut olay bilgisi içermediği vurgulanırken, uçak kiralama hadisesinin 2017 yılında Ankara’daki bir sivil havacılık şirketinden ücreti mukabilinde yapılmış bir uçak kiralama işlemi olduğu belirtilerek, belgesi de yayınlandı. Uçak veya araç kiralama şirketlerinin o an müsait uçağı olmaması durumunda başka bir şirketten ikincil kiralama yaparak müşterilerin talebini karşıladığı, bunun sivil havacılıkta sıklıkla rastlanılan ve bilinen bir durum olduğu belirtilen açıklamada, Söğüt Havacılık firmasının o an müsait uçağı olmadığı için Borajet adlı firmadan da uçak temin ederek müşteri talebini karşılama yoluna gittiği bildirildi. Yapılan uçuş hizmetinin Süleyman Soylu’nun sahibi bulunduğu iş yeri adına kesilerek, fatura bedelinin yine kendi firmasından ödenerek sürecin tamamlandığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün yer alan ‘SBK Uçağı Kimleri Uçurdu?’, ‘Soylu, SBK Uçağı ile Kaç Kez Uçtu?’ başlıklı herhangi bir belge veya somut olay bilgisi içermeyen ve yeni bir iftirayı barındıran iddialarla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılma zarureti doğmuştur. Söz konusu haberde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun halen kaçak olan SBK Holding’in sahibinin ‘kendi özel uçağını özellikle seçim döneminde neredeyse özel taksisi gibi kullandığı iddiası ortaya atılmış’, bu suretle kamuoyu nezdinde olumsuz bir algı oluşturulması gayreti içine girilmiştir. Faturası ekte paylaşılan uçak kiralama hadisesi 2017 yılında Ankara’daki bir sivil havacılık şirketinden ücreti mukabilinde yapılmış bir uçak kiralama işlemidir. Seçim yasakları sebebiyle 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumu çalışmaları sırasında son bir haftada esasen İçişleri Bakanlığına ait uçak ve helikopterler olmasına rağmen siyasi etik gereği bu araçlar kullanılmamış, seçim çalışmalarında daha önce de zaman zaman yapıldığı gibi bedeli bizzat İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından karşılanmak suretiyle en uygun fiyatı veren Söğüt Havacılık A.Ş. adlı ticari işletmeden uçak kiralama yoluna gidilmiştir. Uçak veya araç kiralama şirketlerinin o an müsait uçağı olmaması durumunda başka bir şirketten ikincil kiralama yaparak müşterilerinin talebini karşıladığı sivil havacılıkta sıklıkla rastlanılan ve bilinen bir durumdur. Anlaşıldığı kadarıyla Söğüt Havacılık firması, o an müsait uçağı olmadığı için Borajet adlı firmadan da uçak temin ederek müşteri talebini karşılama yoluna gitmiştir. Toplam 12,5 saatlik yurt içi uçuş gerçekleşmiştir. Seçim çalışmaları tamamlandıktan sonra Söğüt Havacılık A.Ş. tarafından söz konusu hizmete ait fatura düzenlenmiş, Sayın Süleyman Soylu’nun sahibi bulunduğu iş yeri adına kesilen faturanın bedeli yine kendi firmasından ödenerek süreç tamamlanmıştır. 2017 yılındaki seçim çalışmaları sırasında gerçekleşen bu hadisede gerek uçak talebi, gerekse hizmetin karşılığı olan ödemenin yapılması sırasında temas edilen tek kurum Söğüt Havacılık A.Ş.’dir. Bu durumu teyit eden fatura da ekte olup, kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Daha önce Sözcü Gazetesi tarafından dile getirilen ve şimdi de benzer şekilde Cumhuriyet Gazetesi tarafından hangi amaca yönelik olduğu belli olan iftira kampanyasının bir bölümü olarak planlanan bu haberlere karşı hukuki hakkımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.