İran’da cami ve alışveriş merkezlerine yönelik kısıtlamalar kaldırıldı

0
9 views

​İran’da Coronavirus (Covid-19) nedeniyle ibadete kapatılan camiler ve alışveriş merkezlerine yönelik uygulanan kısıtlamalar kaldırıldı.

Coronavirus Ulusal Mücadele Kurulu toplantısı sonrasında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkedeki salgın süreciyle ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Ruhani, Covid-19 tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 ay önce ibadete kapatılan camilerin bugünden itibaren yeniden açılması ve alışveriş merkezlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Tedbirlerin gevşetilmesine rağmen salgın öncesindeki şartlara dönülmesinin zaman alacağını belirten Ruhani, “Halk, Coronavirus öncesi şartlara yakın zamanda dönemeyeceğimizi bilmelidir. Yaşam tarzımızı uzun süreliğine değiştirmemiz ve kısıtlamaları hayatımızda kabul etmemiz ve hayatımızın bir kısmını siber alana taşımamız gerekebilir.” ifadelerini kullandı.

Camilerin bugün itibarıyla açılacağını belirten Ruhani, “Mescitlerin, sağlık talimatları uygulanarak vakit namazları için açılması ve cemaat namazlarının da talimatlara ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek kılınması kararlaştırıldı. İkinci konu da öğleden sonra 06.00’ya kadar açık kalmasına izin verdiğimiz alışveriş merkezleriyle ilgili. Bu toplantıda alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerindeki kısıtlamaların da kaldırılmasına karar verildi.” şeklinde konuştu.

İran’da 19 Şubat’ta ilk vakaların tespit edilmesinin ardından camiler mart ayının başında kapatılmıştı. Virüse karşı tedbirler kapsamında kapatılan alışveriş merkezleri de 20 Nisan’dan itibaren kısıtlı şekilde açılmıştı.

Bir Cevap Yazın