İş bulamayan eski hükümlü, açlık grevine girdi

0
4 views

Mardin merkez Artuklu ilçesinde adli vakadan kaynaklı 6 yıl 9 ay cezaevi yattıktan sonra tahliye olan 2 çocuk babası Mehmet Demir (35), eski hükümlü kontenjanından iş bulamadığı için açlık grevine girdi.

Türkiye’de işsizlik sorunu giderek içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, işsizlik oranının en yüksek bölge yüzde 28,3 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt iken, işsizlik oranının da en düşük bölge ise yüzde 4,5 ile Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane olduğu bildirildi.

video

İşsizliğin yoğun olduğu Mardin merkez Artuklu ilçesinde ikamet eden 35 yaşındaki Mehmet Demir, adli vakadan kaynaklı 6 yıl 9 ay cezaevi yattıktan sonra tahliye oldu. 2 çocuk babası olan Demir, 5 aydır iş aradığını, ancak eski hükümlü olması nedeniyle iş bulamadığını söyledi.

Kamu kurumlarının 2004 yılında alınan bir karar ile eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu olduğuna dikkat çeken Demir, ancak çaldığı tüm kapıların yüzüne kapandığını, bu yüzden son çare olarak sesini duyurabilmek adına açlık grevi başlattığını söyledi.

“Eşim ve çocuklarım da destek amaçlı açlık grevine dahil olacaklar”

Yıllarca lokanta sektöründe çalıştığını kaydeden Demir, şöyle dedi:

“Adli bir vakadan dolayı cezaevi yattıktan sonra tahliye oldum, ancak artık iş bulamadım. İŞKUR üzerinden yaptığımız tüm müracaatlar sonuçsuz kaldı. ‘Alım olunca sizi arayacağız’ diyen bütün yöneticilere buradan sesleniyorum: 5 gündür açlık grevine girmişim. Nasıl engelli hakkı veriliyorsa, nasıl şehit ailelerin hakkı veriliyorsa eski hükümlü çalıştırtma zorunluluğu olan kurumlara da o hak verilmiş ve bizler sadece hakkımızı istiyoruz. Yani iş istiyoruz. Başka hiçbir talebimiz yok. Başlattığımız açlık grevinden bir sonuç alamazsam ölüm orucunu da gireceğim. Bir netice alıncaya kadar açlık grevinden vazgeçmeyeceğim. Eşim ve çocuklarım da destek amaçlı açlık grevine dahil olacaklar. Yetkililere sesleniyorum, lütfen bir ses verin. Kalıcı bir iş istiyoruz. Şu an evimde açlık grevine girmişim, gerekirse bunu dışarı taşıyacağım ve valilik önünde açıklama yapacağım.”

Çocuğu için çok üzüldüğünü belirten Anne Feyziye Demir de “Bizler ailece çok zor durumdayız ve oğlumun durumuna kahroluyorum. Genç olmasına rağmen işsizdir. Çocuğuma bir iş verilse çok iyi olacak, duacı oluruz. Çocuğuma bir iş verilmesini, hem bize hem de çocuklarına bakmasını istiyoruz, rica ediyoruz.” diye konuştu.

“Yetkililerden yardım talep ediyoruz”

Mehmet Demir’in oğlu Şirzat ise babasının durumuna çok üzüldüğünü, gerekirse babasına destek amacıyla açlık grevine girebileceğini ifade ederek yetkililerden yardım talep etti

Bir Cevap Yazın