Kars Brajı 7 bin 250 kişiye iş imkanı sağlayacak

0
4 views

​Kars’ın münbit topraklarını suyla buluşturacak barajın hizmete alındığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Baraj, 7 bin 250 kişiye iş ve aş imkânı sağlayacak.” dedi.

Kars Brajı 7 bin 250 kişiye iş imkanı sağlayacak

Kars’ın münbit topraklarını suyla buluşturacak barajın hizmete alındığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Baraj, 7 bin 250 kişiye iş ve aş imkânı sağlayacak.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Kars’ın en büyük kamu yatırımlarından biri olan Kars Barajı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla iştiraki ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin baraşjdan bizzat katılımıyla hizmete alındı.

Kars Brajının hizmete alınması töreninde konuşan Pakdemirli, Cumhuriyetin ilk 70 yılında yapılan baraj sayısının 2 katını 18 yılda yaptıklarını belirtti.

“Kars Brajı’nın yüzde 95’ni yerli sermaye ile üretilen malzeme ve ekipman kullanıldı”

Tarım ve Orman Bakanlığı sitesinde Kars Brajı projesinin önemine değinen Bakan Pakdemirli, “Kars Barajı ve sulamaları da, bu bölgemizin en önemli, en büyük ve hasretle beklenen tarımsal sulama projesidir. Kars Çayı üzerinde inşa edilen Kars Barajı; temelden 56 metre yükseklikte olup, 1 milyon m3 gövde hacimli, dolgu tipinde bir barajdır. Barajın bütün ünitelerinin inşasında, yüzde 95 oranında yerli sermaye ile üretilen malzeme ve ekipman kullanılmıştır.” dedi.

7 bin 250 kişiye iş ve aş imkânı

Kars Barajında depolanacak su ile Kars ve Digor ovalarında 44 köye ait tarım arazisinin cazibeli borulu sistem ile sulanacağına dikkat çeken Pakdemirli, sözlerinde şu ifadelere yer verdi:

“Sulamada enerji kullanılmayacağından, çiftçimizin herhangi bir elektrik masrafı olmayacaktır. Böylece Kars’ın bereketli topraklarından daha çok verim alacağız. Ayrıca, Kars Barajı’ndan yıllık 10 milyon kilowatt saat enerji üretilecektir. Yine proje kapsamında, an itibariyle 30 köyü kapsayan alanda, yüzde 40 oranında arazi toplulaştırması gerçekleştirilmiştir.  Kars Barajı’nın, tam faaliyete geçmesiyle birlikte de sağlayacağı sulama ve enerji faydasının yanı sıra 7 bin 250 kişiye de iş ve aş imkânı temin edilmiş olacaktır. Bu Baraj ile arpa, buğday ve yem bitkileri ekimi yapılacak. Bölgede en önemli ihtiyaç olan kaba yemin yeterli miktarda temini sağlanacak. Girdi maliyetlerinin azalmasıyla,  büyükbaş hayvancılığın gelişmesine önemli katkı sağlanacaktır.  Kars Barajı ile İnşallah bu bölgenin çehresi, daha da güzelleşecektir. Bu baraj ile Karslı hemşerilerimiz, yemyeşil, ağaçlandırılmış yeni bir yaşam alanına kavuşacaktır. Doğa ile iç içe olacak, nefes alacak, yürüyüş yapacak, balık tutabilecektir.”

Kars Brajı’nın ekonomiye sağlayacağı faydalar

-Kars Barajı rezervuarında depolanacak su ile Kars Ovası’nda 260 bin 30 dekar, Digor ovasında 215 bin 750 dekar olmak üzere 44 köye ait toplam 475 bin 780 dekar tarım arazisi suya kavuşacak.

-300 milyon liraya mal olan baraj, sulama ve enerji tesislerinin tamamlanmasıyla maliyetini neredeyse 1 yılda karşılayacak. Böylelikle, 2020 yılı fiyatlarıyla 296 milyon lira sulama faydası elde edilecek.

-7 bin 250 kişiye tarımsal istihdam imkânı sağlanacak.

-Baraj aynı zamanda 2,24 MW kurulu gücündeki Etek santrali ile yıllık 10 milyon kWh enerji üretecek. 2,8 milyon lirası enerji olmak üzere yıllık toplam yaklaşık 300 milyon lira ekonomimize katkı sağlayacak. (

Bir Cevap Yazın