Kısa çalışma ödeneği yıl sonuna kadar uzatılsın talebi

0
6 views

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, reel sektörün yıl sonuna kadar pandemi kayıpları için desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada ekonominin, pandemi sürecinin neden olduğu yıpranmadan hızlı bir şekilde çıkabilmesi için desteklerin yıl sonuna kadar devam ettirilmesinin önem arz ettiğini söyledi.

“Ekonomiyi hep birlikte düzlüğe çıkaracağız.” diyen Yıldırım, “Bunun için ekonomi yönetiminden vergi ve SGK yükümlülüklerimiz için de yeni normaller belirlenmesini istiyoruz.” dedi.

Yıldırım, “Mükelleflerin vergi ve SGK borçları yapılandırılmalı ve vergi oranları yeniden gözden geçirilmeli. Kısa çalışma ödeneği de yıl sonuna kadar uzatılmalı. Ekonomiyi hep birlikte düzlüğe çıkarabilmemiz için devlete karşı olan yükümlülüklerimizde de yeni normaller belirlenmeli.” diye konuştu.

Piyasada likiditeyi artırmak için tüketimin artması gerektiğini belirten Yıldırım, “İşletmeler kâr etmeli ki vergi yükümlüklerini yerine getirebilsin, istihdam oluşturabilsin. Kazan kazan mantığı ile verilecek olan destekler neticesinde hem devlet hem işveren hem de çalışan kazanarak ekonomik döngü devamlılığı sağlanmalı. Daha önce de dile getirdiğimiz ve karar vericilere isteğimizi ilettiğimiz gibi hali hazırda var olan vergi ve SGK borçlarının da yapılandırılması bu noktada atılacak önemli bir adımdır. Ekim ayında pandemi süreci ile ötelenen vergi ödemeleri ve kredi geri ödemeleri var. Ama işletmeler henüz bu ödemeleri yapabilecek kazancı elde edecek durumda değil. Kontrollü sosyal hayat kuralları çerçevesinde faaliyetlerine başlayan berber, kuaför, restoran gibi hizmet sektöründekiler yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Turizm sektörü de aynı şekilde çalışıyor. Deniz turizminde hareketlenme olabilir ama bizim gibi kültür turizm merkezlerinde hareketlenmeyi sonbahara kadar beklemiyoruz. Diğer sektörler de henüz tam kapasiteye ulaşmış değil. İhracatçılarımızın siparişlerinde hareketlenme tam olarak olmadı. Tedarik zincirleri düzelmedi.” ifadelerini kullandı.

Kısa Çalışma Ödeneği desteğinin de işletmelerin düşük kapasite ile çalışmak zorunda olduklarının göz önünde tutularak, istihdamda da büyük kayıplar yaşamamak adına yıl sonuna kadar uzatılmasını talep eden Yıldırım, reel sektörün yıl sonuna kadar pandemi kayıpları için desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın