Mescidi Aksa 70 gün sonra tekrar ibadete açıldı

0
11 views

Mescidi Aksa, Dünya’da Coronavirus’ün yayılması nedeniyle 70 gün süreyle kapatıldıktan sonrası bugün ibadete açıldı.

İslami Vakıflar Dairesi tarafından 70 gün kapatıldıktan sonra, bugün yasağın kaldırılmasıyla beraber, Kudüs şehrinden ve çevresinden gelen binlerce insan mukaddes El Aksa Camii’nde sabah namazını kıldı.

Aksa Camii, yeni tip Coronavirus’ün yayılması sonrası tedbir amaçlı olarak, iki aydan fazla bir süre kapandıktan sonra bugün saat 03: 30’da ibadete açıldı.

Binlerce Filistinli, Mescid-i Aksa’nın kapılarından tekbirler eşliğinde girdi. Sosyal mesafe kuralına uyulabilmesi ve Coronavirus’ün yayılmaması için Mescidin tüm bölümleri açıldı. Mescidin açılmasına günler kala yoğun bir dezenfekte işlemi uygulanarak namaza gelenlerin arasındaki mesafe ve yürüme sınırlarının belirlenmesi için çalışma yürütüldü.  

Mescidi Aksa Müdürü Ömer El Kesvani konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Halkımızın Covid-19 salgını ile başlayan özlemi, 70 gün sonra Mukaddes Mescidi Aksa Camii’ne dönüşle son buldu. Filistin İslami Vakıflar Dairesi, Aksa’ya geleceklerin sağlık kurallarına uymaları koşuluyla karşılanması için tüm çalışmalarını tamamladı. Tabi bu kurallara herkes uymalıdır.” dedi.

El Kesvani, “Mesajımız, mescidimizde birliği korumak ve onu korumaktır. Bu, dünyadaki tüm Müslümanların İslami Mescididir. Allah, Kudüs ahalisini murabıtlar olarak seçmiştir. Mescidi Aksa Coronavirus nedeniyle muhasara altına alınsın ya da başka nedenlerden dolayı fark etmiyor.”      

El-Kisvani, ibadet edenleri sosyal mesafe kurallarına bağlı kalmaya çağırdı. 

Bir Cevap Yazın