MGK toplantısında salgınla mücadele ve Suriye toprak bütünlüğüne vurgu yapıldı

0
13 views

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu Toplantısının ardında yayımlanan 5 maddelik bildiride Türkiye’nin küresel salgınla mücadelesine dikkat çekildi.

4 aylık aranın ardında ilk kez düzenlenen MGK toplantısında bölgesel sorunlara dikkat çekildi. Yaklaşık 3 buçuk saat süren toplantının ardında 5 maddelik bildiri yayımlandı.

Yayımlanan bildiride, “Milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı tehdit eden PKK/KCK-PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş, ülkemiz ve bölgemizde teröre karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği ifade edilmiştir. Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenerek Suriyelilerin ülkelerine gönüllü, onurlu ve güvenli olarak geri dönmesi doğrultusunda Türkiye’nin yürüttüğü çok boyutlu çalışmaları taviz vermeden sürdürme kararlılığı teyit edilmiştir. Türkiye karşıtlığı ortak paydasında bir araya gelen bazı aktörlerin, ülkemizin Akdeniz’deki meşru ve hukuki adımlarına yönelik menfi yaklaşımları değerlendirilmiş; ülkemizin karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği belirtilmiştir. Salgınla mücadelede ülkemizin sağlık, gıda, teknoloji, ekonomi kamu düzeni ve güvenliği başta olmak üzere başarısının altı çizilmiştir. Meşru hükümetin Libya’da barış ve huzurun tesisi yönünde gösterdiği çabaya ülkemiz tarafından verilen askeri danışmanlık hizmeti sürdürülecektir.” ifadelerin eyer verildi. 

Bir Cevap Yazın