MTTB Malatya İl Başkanı: Secdeye hasret kalan Ayasofya Camii ibadete açılsın

0
6 views

Milli Türk Talebe Birliği Malatya İl Başkanı Mehmet Salgıç, yazılı açıklama yaparak, camilerin müzeye, ahıra ve depoya çevrilen dönemde müzeye çevrilen Ayasofya Cami’nin tekrar ibadete açılması gerektiğini söyledi.

Ayasofya Camiinin müze kaldığı her günün Müslümanlar için ıstırap olduğuna vurgu yapan Salgıç, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açıldığı gün ise tüm dünya Müslümanları için bayram olacağını söyledi.

Salgıç, “Bilindiği üzere tarihi camilerin müzeye, depoya ve hatta ahıra çevrildiği, içlerindeki yüzlerce nadide eserin talan edildiği bir dönemde malesef Ayasofya Camii de 1934 yılında alınan bir Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmiştir. Bizans’tan çok Bizansçı, Batı’dan daha Batıcı olan ve milletin değerleriyle daima kavgalı olan malum zihniyet, ecdadın bize bıraktığı en büyük miraslardan Ayasofya’nın kıymetini de bilememiştir.” dedi.

Cihanın en güzel beldelerinden İstanbul’un kalbi olan mübarek Ayasofya’nın müzeye çevrilmesinin tarihe ihanetlerin en büyüğü olarak kaydedildiğini belirten Salgıç,

“Fatih Sultan Mehmet’in kıyamete kadar camii olarak kalmasını bütün insanlığa emanet ve vasiyet ettiği Ayasofya, secdeye hasret kalmıştır. Artık Ayasofya ibadete açılmalıdır. Üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi; Ayasofya’yı kapalı tutmak, Yunanlıya ‘ben yapamıyorum; sen gel de kendi hesabına aç’ demekten farksızdır.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında Salgıç, şunları söyledi: “Ayasofya açılacak hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün manalar, zincire vurulmuş masumlar gibi onun içinden fırlayacak. Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek. Bu noktada ülkemiz, milletimiz ve tüm dünya Müslümanlarının gözü, kulağı haline gelen ve hasretle beklenen Ayasofya Camii ile ilgili olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bu süreçte sonsuz destek olacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz. Ayasofya’nın müze kaldığı her gün bizler için ıstırap, cami olarak ibadete açıldığı gün ise tüm dünya Müslümanları için bayram olacaktır.”

Bir Cevap Yazın