Normalleşme sürecinin başlamasıyla İstanbul’da yoğunluk ciddi oranda arttı

0
8 views

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında Türkiye’de yaklaşık 3 aydır uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasıyla İstanbul’da caddeler, sokaklar, sahiller dolup taştı.

Türkiye’de, 11 Mart tarihinde, ilk Covid-19 vakalarının başlamasıyla birlikte peyderpey alınan ve kısa sürede birçok sektörü kapsayan önlemler, 1 Haziran itibarıyla kaldırıldı. Daha önce 65 yaş üstü vatandaşlar için uygulanan sokağa çıkma yasağı devam ettirilirken 20 yaş altı gençler için ise yasak 18 yaşın altına çekildi.

Zanaat ve işletme sahibi olan 65 yaş üstü vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı uygulanmazken 0-14 yaş arası çocuklar için her çarşamba, 15-20 yaş arası gençler için ise her cuma günü saat 11.00-15.00 arasında verilen izin birleştirildi. 18 yaş altındaki tüm vatandaşlar, haftanın 2 günü (çarşamba, cuma) saat 14.00-20.00 arasında izinli sayılıyor.

1 Haziran pazartesi itibarıyla başlayan normalleşme süreciyle birlikte İstanbul’da yoğunluk başladı. Bugün 18 yaş altı vatandaşların izin günü olması, yaşanan yoğunluğu daha da arttırdı. İzin günlerinde aileleriyle birlikte sokağa çıkan vatandaşlar cadde, sokak, park ve sahillerde ciddi yoğunluk oluşturdu. Yaşanan yoğunlukta vatandaşların büyük çoğunluğunun sosyal mesafeye uymadığı, bir kısmının da maske kullanmadığı görüldü.

Bir Cevap Yazın