Sağlık Bakanı Koca: “Yurt dışından gelenleri taramadan geçirmek istiyoruz”

0
10 views

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “65 yaş üstüne sokağa çıkma kısıtlaması sonrası bu yaş grubunda hastalığa yakalanma oranı yüzde 50 düştü.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirus Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

65 yaş üstü ve kronik hastalıklara sahip olan kişilere uygulanan kısıtlamalardan büyük fayda görüldüğünü belirten Bakan Koca, şunları söyledi:

“Coronavirus salgınıyla ilgili kısıtlar büyük oranda kaldırıldı… 65 yaş üstü büyüklerimiz sabah 10 ile akşam 8 arasında dışarı çıkabilecektir.”65 yaş üstü büyüklerimize sokağa çıkma yasağı konmadan önce vakaların yüzde 15,7’si bu yaş grubundandı. Sokağa çıkma yasağından sonra bu oran yüzde 7,5’a düştü. Hastalığa yakalanma oranı yaklaşık yüzde 50 oranında azalmıştır. Evde kalarak elde edilen bu sonuçlar dışarıda tedbirlere tam uyumla sürdürülmelidir.”

“Normalleşme sürecinde kılavuzumuz riskin devam ettiği gerçeğidir, son vakayı en kısa zamanda görmek tedbirlere uyumla mümkündür.” diyen Koca, “Yeni tanı konan hasta sayısı, yeni iyileşen hasta sayımızın yüzde 40’ı kadar. Yaş ortalaması yeni vakalarda 36, vefatlarda 71.”  ifadesini kullandı.

Koca, “Avrupa’dan farklı olarak yurt dışından gelen tüm vatandaşları sağlık taramasından geçirmek istiyoruz. Ülkelerin salgın durumunu da göze alarak hangi takvimle bu seferlerin, uçuşların izinlerinin verilebileceğini belirledik. Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da giderek kısmi artışın olduğunu söyleyebiliriz. Ankara’da son 2-3 gün bir yükseliş söz konusuydu. Bugünden itibaren Ankara da düşüşe geçmiş oldu.” ifadesini kullandı.

Antikor testi konusunda Koca, “Bu çalışmayla toplumdaki bağışıklama durumumuzun düzeyini bölge bölge de il il de bilmiş olacağız.” dedi.

Koca, “Yurt dışından gelenlere test ve karantina olacak mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Yurt dışından gelen tüm vatandaşları sağlık taramasından geçirmek istiyoruz. Ateş yüksekse, bulgu varsa, en ufak şüphe varsa hastanede tedavisini planlıyor olacağız. Takvimle bu planlandı. Almanya’ya ne zaman açılacak… Ülkelerle görüşülerek takvimde mutabık kalındı. O ülkelerde vaka durumunu bilmek istiyoruz. Seferler yapıldığında o ülkelerde bir risk olduğunu görürsek yeniden değerlendirme süreci içinde olacağız.” 

Bir Cevap Yazın