Şanlıurfa Suruç’taki STK temsilcileri Ulu Camii’nin onarılmasını istiyor

0
6 views

Suruç ilçesinde bulunan sivil toplum kuruluşları, kentin tarihi Ulu Camisinin onarılmasını ve atıl durumda bulunan hücrelerin faaliyete geçirilmesi için yetkililere seslendi.

Camii’nin onarılması için yapılan başvurulardan sonuç alamadıklarını belirten STK temsilcileri, caminin tadilattan geçirilmesini ve cami çevresinde bulunan odaların da Kur’an Kursu olarak düzenlenmesini istiyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan Ulu Cami, 1959 yılında beyaz taş ile yapıldı. 1000 metrekare alanda yapılan caminin oturma alanı 315 metrekaredir.

“Temennimiz bir an önce Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün çalışma başlatmasıdır”

Konu hakkında açıklama yaparak caminin onarılması için yetkililere seslenen DİN-BİR-SEN Suruç ilçe başkanı Salih Fidan, “Ulu Camii, 1959 yılında ibadete açılmış, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne aittir. Müftülük sadece burada din hizmetleri yürütmektedir. Halkın ibadetlerini aksatmaması için buna titizlikle riayet etmekteler. Elbette ki görmüş olduğunuz hücrelerde daha önce Kur’an Kursu öğrencileri kalırlardı. 15-20 yıldan fazladır bu hücreler atıl durumdadır. Şu anda buranın bakıma ihtiyacı var. Bakımının yapılması için Diyanet ve DİN-BİR-SEN olarak Vakıflar Bölge Müdürlüğüne yazı yazdık. Yukardan gelen suların duvarları kirlettiğine dair fotoğraflar çektik. Cami imam hatibimiz tarafından bu sorun kaç defa onlara sözlü ve yazılı olarak iletilmiştir. Lakin bu güne kadar herhangi bir çalışma başlatılmamıştır. Sürekli ‘Efendim plana almışız’ dediklerini duydum. DİN-BİR-SEN olarak ibadethanemizin daha yaşanabilir bir şekliyle vatandaşlarımıza hizmet vermesi ve ibadetlerini huzur içinde yapabilmeleri için takipçisi olacağız. Temennimiz bir an önce Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün çalışma başlatması ve ilçemize yakışır bir şekilde Ulu Camimizi dizayn etmesidir.” diye konuştu.  

“Öğrencilerin yaz Kur’an Kurslarında bu medreselerde eğitim görüp o manevi havayı teneffüs etmeleri gerekir”

Peygamber Sevdalıları Suruç İlçe temsilcisi Ömer Taş ise caminin acilen onarılması gerektiğini belirterek, “Ulu Cami, merkezi ve eski bir camidir. Onarılmaya ihtiyacı vardır. Duvarlar yağmur sularından dolayı çok yosun tutmuş, lavabolar kullanılmaz bir hale gelmiştir. Bir deyaklaşık 20 yıldır kullanılmayan hücre evlerimiz vardır. Bu evlerin bir an önce faaliyete geçmesi lazım. Öğrencilerin yaz Kur’an Kurslarında bu medreselerde eğitim görüp o manevi havayı teneffüs etmeleri gerekir. Bu konuda biz, yereldeki mülki amirlere de sesleniyoruz! Burası Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bağlı bir camidir. Sizin aracılığınız ile Vakıflar Bölge Müdürlüğünün burayı onarmasını istiyoruz. Bizim bu camiye ihtiyacımız var ve hatta caminin ön tarafında çok güzel bir bahçe yapılabilir. İnsanların buraya gelerek dinlenmesi ve o manevi havayı teneffüs etmesi lazım. Bunun için yetkililerin bir an önce burayı onarıp güzel bir bahçeye ve güzel bir görüntüye kavuşturmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın