Sokağa çıkma yasağının ikinci gününde de Gaziantep sessizliğe büründü

0
17 views

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığının genelgesiyle ilan edilen sokağa çıkma yasağının ikinci gününde de Gaziantep’te sessizlik devam ediyor.

Covid-19 tedbirleri kapsamında Gaziantep’in de aralarında bulunduğu 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta 8’inci kez uygulanan 2 günlük sokağa çıkma yasağı, bu gece sona eriyor.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden olan Gaziantep’te, cadde ve sokaklar bugün de boş kaldı. Kentin birçok noktasında, cadde, sokak, park ve meydanlarda görevliler haricinde kimsenin olmadığı gözlendi. Kentte meydan ve sokaklar, kuşlar ile sokak hayvanlarına kaldı.

video

Gaziantep halkının sokağa çıkma yasağına ciddi şekilde riayet ederek evlerinde kalmayı tercih ettikleri gözlemlenirken, vatandaşların yoğun olarak kullandığı ve normal günlerde yaya olarak yürümekte bile zorluk çektikleri Gaziler, Karagöz, Mütercim Asım ve Suburcu Caddesi gibi işlek caddeler sessizliğe büründü.

Yasak nedeniyle kentteki tarihi mekânlar, meydanlar, piknik alanları ve caddeler, tarihinde belki de hiç şahit olmadığı kadar sakin kalırken, polis ekipleri de şehrin değişik kontrol noktalarında denetim yaptı.

Kentte polis ve zabıta ekipleri dışında sağlık çalışanları, eczaneler ve belediye işçileri görevleri başında yer aldı.

Sokak hayvanlarına yem ve mama bırakıldı

Öte yandan, Şahinbey Belediyesi de Covid-19 tedbirleri kapsamında beslenme ve barınma zorluğu yaşayan ve yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları ile kuşların beslenmesi için şehrin belirli bölgelerine yem ve mama bırakıyor.

Coronavirus salgınının insan hayatını olduğu gibi sokak hayvanlarının hayatını da olumsuz etkilediğini ifade eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Şahinbey Belediyesi olarak bu zor günlerde sokak hayvanlarını unutmadık. Ekiplerimiz ilçemizin muhtelif yerlerinde bulunan beslenme noktalarının periyodik temizlik ve dezenfektasyonlarını yaparak sokak hayvanlarının mamalarını ve sularını koyuyor. İlçe merkezlerinin dışında kırsal alandaki sokak köpeklerine mama ve su veriliyor. Coronavirus sadece insanları değil hayvanları da olumsuz etkiledi. İş yerleri ve duyarlı vatandaşlar tarafından beslenen sokak hayvanlarının bu zorlu süreçte sıkıntı yaşamamaları için böyle bir uygulama yapıyoruz.” dedi. 

Bir Cevap Yazın