Yem fiyatlarındaki artış kurbanlık fiyatlarının yüksek olmasına neden oluyor

0
11 views

Adıyamanlı hayvan yetiştiricileri, özellikle Kurban Bayramı’nda satışa sunmak için yıl boyunca besledikleri hayvanları, yükselen yem fiyatlarından dolayı yüksek fiyata satmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Covid-19 salgını nedeniyle kapanan canlı hayvan pazarlarında satış yapamayan hayvan yetiştiricileri yaklaşan Kurban Bayramı’yla ilgili net bir şeyin olmadığını, belirsizlik nedeniyle endişeli oldukları dile getirdi.

“Bizler de tedirginiz”

Covid-19 nedeniyle Kurban Bayramı’yla ilgili belli bir durumun olmadığını bu durumun kendilerini tedirgin ettiğini belirten Nihat Taştan, “Kurban Bayramı’yla ilgili bir belirsizlik devam ediyor. Bu süreçte hayvan pazarları kurulacak mı, kurulmayacak mı? Ödemlerimiz, alım ve satım işlerimizin hepsi kurban pazarlarının kurulmasına bağlıdır. Bizler de yetkilerden bu konuda net bir açıklıma bekliyoruz. Kurbanlık hayvan fiyatları geçen seneyle hemen hemen aynı fiyata satılıyor. Bin lira ile 2 bin lira arasında değişen kurbanlıklarımız mevcuttur. Kurban Bayramının yaz ayına doğru gelmesi hayvanların yemlenmesi noktasında ise biraz daha avantaj sağlıyor. Çünkü hasat biçme mevsimi olduğu için hayvanlarımızı tarlalarda yemlemeye çıkarıyoruz. Şu anda yem fiyatları hayvan fiyatlarına göre çok yüksek olduğundan üreticilerde bir bıkkınlık oluşmuş ve yetiştiriciliği bırakma durumuna gelmiş.” şeklinde konuştu.

video

“Yem fiyatları hayvan fiyatlarının yüksek olmasına neden oluyor”

Yem fiyatları, hayvan fiyatlarının da yüksek olmasına neden olduğunu söyleyen Aydın Babacan, “Fiyatlar bin liradan 3 bin liraya kadar değişen fiyatlarda kurbanlıklarımız var. Samanın kilosunu 1 lira 30 kuruş, arpanın kilosunu 1 lira 40 kuruştan aldığımız zaman ister istemez bu durum hayvan fiyatlarına da yansıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vekâleten kurban kesim fiyatları bizleri olumsuz etkiliyor. Saman, yem fiyatları, işçi parası, kesimhane derken masraflarımız artıyor. Adıyaman’daki hayvan pazarımız yeteri büyüklükte değildir. Bundan dolayı orada da satış sıkıntısı yaşanabiliyor. Devletin hayvancılık sektörüne el atmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Pazar yerlerimiz açılmalıdır”

Hayvan yetiştiricilerinin Kurban Bayramı’nda satılacak hayvanlardan elde edecekleri gelirlere bel bağladıklarını dile getiren “Ramazan Taştan Covid-19 nedeniyle biz de kararsız bir durumdayız. Ne yapacağımızı tam bilemiyoruz. Devlet büyüklerimizden Kurban Bayramı’yla ilgili olarak bir karar vermelerini, pazar yerlerinin kurulmasıyla ilgili bir haber bekliyoruz. Gerekli hijyen tedbirleri alınsın, sosyal mesafe kurullarına uygun bir şekilde pazar yerlerimizin açılmasını istiyoruz. Genellikle hayvan satan vatandaşların ödemeleri Kurban Bayramı’na sarktığı için hayvan yetiştiricileri, hayvanlarının satılmasını ister. Eğer bu bayram hayvanlarımızı satamasak zarar eder, zor durumda kalırız. Yem fiyatlarının yüksek olması hayvan fiyatlarını da etkiliyor. Bizler hayvanları aldığımız zaman zayıftır, onları beslemek için aldığımız arpa ve saman fiyatları da yüksek bu durumda satışta fazla kar elde edemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın